Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

Jak ćwiczyć, żeby masować organy wewnętrzne?

Ćwiczenia, które wykonujemy, mają przede wszystkim wzmocnić mięśnie i poprawić ich wygląd. Chcemy też sprawić, żeby sylwetka była szczuplejsza, sportowa, a nasze ciało bardziej sprawne. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, że gdy nasze organy wewnętrzne szwankują, to aktywność ruchowa może wpłynąć na ich lepsze funkcjonowanie. Jakie ćwiczenia w tym pomogą?

Popraw jakość narządów wewnętrznych

Zdrowe ciało zależy od naszych codziennych praktyk, które sprawią, że stanie się ono sprawniejsze, a organizm będzie lepiej funkcjonować. Ważne zatem jest stosowanie ćwiczeń i uprawianie aktywności ruchowych. Wpływają one na nasze samopoczucie, zwiększają odporność i poprawiają jakość życia. To takie codzienne samouzdrawianie, które pomoże pozbyć się bólu, różnych dolegliwości, a także oczyści narządy z toksyn. Pozwoli również na uspokojenie i wyciszenie psychiczne. Istotne jest to, żeby ćwiczenia wykonywać codziennie, ponieważ będzie to swoiste remedium na stres i duża dawka pozytywnej energii.

Systematyczny ruch może pomóc usprawnić działanie narządów wewnętrznych, a także pozwoli również na wyhamowanie rozwoju różnych chorób. Tak jest np. w przypadku niewydolności nerek. Należy jednak pamiętać, że wysiłek powinien być o niskiej intensywności. Tu sprawdzi się rekreacyjna jazda na rowerze, nordic walking czy też pływanie. Warto na takie aktywności przeznaczać ok. 30 minut dziennie, cztery lub pięć razy w tygodniu. Dzięki temu będziemy mogli też zrzucić nadmierną ilość kilogramów i utrzymać pożądaną wagę.

Przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie poprawiające funkcjonowanie jelita cienkiego

Przyjmujemy pozycję stojącą. Lewą rękę wyprostowaną w łokciu unosimy do wysokości barku i wysuwamy ku przodowi. Dłoń prawej kładziemy na lewym obojczyku. Następnie skręcamy ciało razem z głową w lewo jak najdalej ku tyłowi. Wzrok skierowany jest na wysuniętą dłoń. Wytrzymujemy w tej pozycji 3 sekundy i wracamy do pozycji wyjściowej. Po chwili wykonujemy to ćwiczenie na drugą rękę. Całość powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenia na poprawę pracy wątroby i woreczka żółciowego

Siadamy na macie do ćwiczeń. Nogi wyprostowane w kolanach wyciągamy przed siebie i rozszerzamy jak najmocniej możemy. Wysuwamy wyprostowane ręce ku przodowi i splatamy ze sobą dłonie wnętrzem ku górze. Po chwili unosimy ręce nad głową. Następnie wykonujemy skłon, kierując dłonie do palców stóp. Wytrzymujemy w tej pozycji 3 sekundy i wracamy do pozycji wyjściowej. Powtarzamy ćwiczenie 10–20 razy.

Ćwiczenie na stymulację narządów jamy brzusznej

Jest to ćwiczenie jogi o nazwie Parivrtta Parsvakonasana (pozycja odwróconego kąta). Należy uklęknąć na macie do ćwiczeń. Przesuwamy prawą nogę w przód tak, żeby była zgięta w kolanie pod kątem 90 stopni. Następnie dłoń lewej ręki kładziemy po zewnętrznej stronie kolana prawej nogi, a na biodrze opieramy dłoń prawej ręki. Teraz przy pomocy lewej ręki skręcamy tułów. Należy doprowadzić do tego, żeby klatkę piersiową ustawić równolegle do podłoża. Dłoń lewej ręki opieramy na macie. Jeśli nie możemy do niej sięgnąć, to można skorzystać np. z kostki do jogi lub innego przedmiotu, który nam to ułatwi. Teraz trzeba podwinąć palce stopy znajdującej się z tyłu i unieść kolano nad podłożem. Staramy się doprowadzić do wyprostu nogi znajdującej się z tyłu, jednocześnie próbując ułożyć piętę na macie. Prawe ramię przenosimy nad głową mocno za siebie, dłoń kierujemy wnętrzem ku dołowi, a głowę i wzrok ku górze. Wytrzymujemy w tej pozycji 30 sekund. Po tym czasie wykonujemy to ćwiczenie na drugą stronę.

Po kilkunastu dniach wraz z nabraniem wprawy możemy wydłużyć czas wytrzymania w tej pozycji do jednej minuty.

Ćwiczenia na pobudzanie nadnercza i wydajniejszą pracę jelita cienkiego

W pozycji stojącej ustawiamy stopy na szerokości bioder. Ramiona przesuwamy ku tyłowi i opieramy dłonie zwinięte w pięści w okolicach nerek. Nabieramy powietrza w płuca. Następnie wraz z wydechem bardzo powoli wyginamy się do tyłu. Głowę zadzieramy do góry, kierując wzrok ku sufitowi lub ćwicząc na powietrzu – w niebo. Wstrzymując oddech, wracamy do pozycji startowej. Ćwiczenie powtarzamy 10–15 razy.

Bibliografia: 1. Jak i po co ćwiczyć narządy wewnętrzne?, projektpomoc.eu. 2. Bożena Żak-Cyran, Jedz i żyj zgodnie z porami roku, Galaktyka, Łódź 2003. 3. J.K., www.joga-joga.pl, Parivrtta Parsvakonasana (Pozycja odwróconego kąta), https://www.joga-joga.pl/pl102/teksty80/Parivrtta_Parsvakonasana. 4. Bożena Stasia, Aktywność fizyczna oddala ryzyko chorób nerek, SwiatLekarza.pl, data udostępnienia: 29.09.2019.

Inne wpisy w tej kategorii

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

2024-05-14

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

Leczenie alternatywne zdobywa ostatnimi laty coraz więcej zwolenników. Niezwykle dużą skutecznością w leczeniu poważnych chorób ma żywienie makrobiotyczne autorstwa Jewgienija Lebiediewa. Sprawdź.

Czytaj dalej

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

2024-05-09

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół

Apiterapia jest metodą leczenia za pomocą różnych produktów, które są wytwarzane przez pszczoły. Wykorzystuje się nie tylko miód, ale także jad pszczeli oraz propolis. Zobacz jak działa.

Czytaj dalej

Ćwiczenia na rwę kulszową

2024-04-24

Ćwiczenia na rwę kulszową

Czasami przy niekontrolowanym schyleniu się nagle czujemy ostry ból w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To może oznaczać, że właśnie mamy do czynienia z rwą kulszową. Jak sobie pomóc?

Czytaj dalej

Dzieci w wirtualnym świecie

2024-04-16

Dzieci w wirtualnym świecie

Dzieci powinny być chronione przed pułapką uzależnienia od cyfrowych mediów. Rozwój dziecka to przebywanie w realnym świecie, a nie w cyberprzestrzeni, która potrafi okaleczać. Czytaj więcej.

Czytaj dalej

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

2024-04-12

Pestycydy w warzywach i owocach – jak je eliminować

Pestycydy to substancje, zarówno syntetyczne, jak i naturalne, stosowane w celu eliminacji organizmów uważanych za szkodliwe lub niechciane. Jak wpływają na nasze zdrowie? Czy są groźne? Sprawdź.

Czytaj dalej