Aktywności, które pozwolą zwalczyć stres

Aktywności, które pozwolą zwalczyć stres

Systematyczny ruch pozwala nam zachować lepsze zdrowie. Dotyczy to zarówno płaszczyzny fizycznej, jak też psychicznej. Wydzielane w trakcie wysiłku fizycznego hormony poprawiają samopoczucie i humor, a także podnoszą poziom motywacji do działania. Ćwiczenia i systematyczny trening ruchowy pozwalają też na odprężenie i skutecznie minimalizują skutki sytuacji stresowych. Jakie aktywności są najlepsze na stres?

Co dzieje się z organizmem podczas wysiłku fizycznego?

Podczas wysiłku fizycznego uwalniane są hormony, które mają wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Jednymi z nich są endorfiny określane jako ,,hormony szczęścia". Pod ich wpływem zapominamy o bólu i zmęczeniu. Pojawia się euforia, czujemy, że wzrasta nasz poziom energii oraz motywacji. Innym ważnym hormonem jest dopamina. To ona powoduje, że mimo zmęczenia i braku sił możemy znów poczuć moc na finiszu i przyspieszyć podczas biegu lub dać z siebie więcej np. w walce wręcz. Natomiast serotonina wpływa na uspokojenie, niwelowanie zachowań agresywnych i nerwowych. Wzrasta poczucie własnej wartości, zmniejsza się poziom lęku, niepokoju czy też przygnębienia.

Kolejnym hormonem uwalnianym w trakcie wysiłku fizycznego jest ,,hormon miłości", czyli oksytocyna. Pod jej wpływem czuje się błogi spokój, nadchodzi odprężenie, mija zły humor. Pozwala też uwolnić się od stresu.

Prawidłowe działanie hormonów wpływa na:

  • mniejsze ryzyko depresji,
  • wolę przetrwania w najtrudniejszych momentach,
  • zmniejszenie lub eliminowanie stresu,
  • poczucie odprężenia i spokoju po wysiłku fizycznym,
  • wrażenie, że każdy problem można rozwiązać.

Jak dawkować wysiłek fizyczny?

Wysiłek fizyczny jest doskonałym sposobem na walkę ze stresem. Na ten o umiarkowanym natężeniu, rekreacyjny, wg WHO warto przeznaczać co najmniej 2,5 godziny tygodniowo. Osobom trenującym nieco bardziej intensywnie wystarczać będzie 75 minut. Ważna jest więc systematyczność. Uprawianie sportu raz na miesiąc, czy nawet raz na tydzień, może nie być najlepszym pomysłem w walce ze stresem. Gdy robimy to częściej, wtedy dzieje się tak, jakbyśmy przyjmowali naturalny lek na złe samopoczucie, stres i lęk.

Aktywności na zwalczanie stresu

Taniec

Ten rodzaj aktywności nie tylko poprawia naszą ogólną kondycję fizyczną. Dodatkowo też zostają zaspokojone potrzeby bliskości z drugą osobą, np. podczas tańca towarzyskiego, a także estetyczne i duchowe. Na zmysły uspokajająco działa muzyka, a płynny ruch powoduje, że ciało poddaje się rytmowi.

Joga

Ten rodzaj aktywności wpływa na nas odprężająco. Podczas spokojnych ćwiczeń relaksujemy się, a regularny i miarowy oddech wprowadza równowagę psychiczną. Sesje jogi pozwalają lepiej panować nad ciałem i umysłem. Co istotne, ten rodzaj aktywności wpływa też na poprawę sprawności fizycznej i wbrew opiniom laików – bardzo skutecznie rzeźbi mięśnie.

Siatkówka

Rywalizacja w sportach zespołowych czasami powoduje napiętą atmosferę i wzrost agresywności graczy. Jednak siatkówka, to dyscyplina niekontaktowa. Pozwala na rywalizację i wymaga sporego wysiłku, co w większym stopniu uwalnia hormony. Wyzwala poczucie wspólnoty i przynależności do drużyny, a także daje wiele satysfakcji. Jej plażowa odmiana uprawiana na powietrzu zapewnia też dobre dotlenienie tkanek.

Pływanie

Kontakt z wodą wpływa uspokajająco na człowieka. Jej plusk, szum fal i drzew, a także odgłosy ptactwa, gdy korzystamy z akwenów naturalnych, jeszcze bardziej relaksują i odprężają. Dodatkowo sam wysiłek fizyczny nie nadwyręża mięśni i działa regeneracyjnie na ciało. Swobodne unoszenie się na powierzchni wody przynosi ulgę ciału i duszy.

Górskie i leśne wędrówki

Przebywanie na łonie przyrody zawsze kojąco wpływa na ludzką psychikę. Możliwość obserwowania dzikiej zwierzyny powoduje, że mniej zastanawiamy się nad problemami i skupiamy uwagę na czym innym. Energia drzew pozytywnie działa na samopoczucie, a widoki, zwłaszcza krajobrazu górskiego, mają korzystny wpływ na nastrój. Długie wędrówki w takich okolicznościach przyrody wzmacniają mięśnie, a psychice dają wytchnienie i zapomnienie o problemach.

Bieganie, jogging

Wśród miłośników tych aktywności panuje przekonanie, że sytuacje stresowe najlepiej jest po prostu wybiegać. Rzeczywiście, po pokonaniu kilku kilometrów pojawiają się nowe pomysły i rozwiązania problemów. Myśli przepływają swobodnie, a zadania, które wcześniej wydawały się nie do zrealizowania, teraz nie sprawiają kłopotów. Bieganie pozwala na dotarcie w miejsca odległe od cywilizacji. W leśnej głuszy, wśród dzikiej przyrody czasami łatwiej jest nam się skupić, skoncentrować na sobie i zrozumieć, że nawet z najtrudniejszych sytuacji jest wyjście.

Jazda na rowerze

Ta aktywność daje dużą dawkę adrenaliny. Spory wysiłek powoduje, że hormony bardzo mocno się uaktywniają. Zmęczenie fizyczne długą jazdą pozwala na wytchnienie dla umysłu i zapomnienie o problemach. Obciążenie fizyczne sprawia, że napięcie stresowe spada. Należy tylko pamiętać, że taki stan nie trwa długo, dlatego treningi trzeba systematycznie powtarzać.

Bibliografia:

Łopuszańska-Dawid M., Systematyczny ruch lekiem na stres, https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/systematyczny-ruch-lekiem-na-stres/, data dostępu: 24.07.2023.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne, https://swps.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/33771-wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie-psychiczne, data dostępu: 24.07.2023.

Aktywność fizyczna a stres, https://www.cosdlazdrowia.pl/aktywnosc-fizyczna-a-stres-czy-regularne-cwiczenia-moga-pomoc-nam-w-walce-z-odczuwaniem-nadmiernego-napiecia/artykul/10635, data dostępu: 24.07.2023.